Haziran’a Elveda, Temmuz’a Merhaba 24/07/2014

Yaz bütün içtenliği ve sempatikliğiyle kapılarımıza dayandı. Haziran ayına veda edip,

Temmuz ayını selamladığımız şu günlerde alternatif aramak için sosyal medya mecraları iyi bir liman…  Limanımız sosyal medya olunca, bu platformlarda başı çeken ayrıntılar arasında turizm denen olgu, odak noktası halini alıyor. Turizm konusunun, her noktaya olduğu gibi sosyal medyaya da etkili ve büyük bir dokunuşunun  olduğu tartışmasız bir gerçek. Yerli ve yabancı turistlerin alacakları tatil kararlarında sosyal medya etkili bir güç artık. Turizm sektörü bazında yer alan havayolları, acentalar ve oteller birbirine sımsıkıya bağlı bir şekilde etkileşim göstermekte. Unutulmaması gereken ölçüt ise, oluşturulacak olan sosyal medya kampanyaları dahilinde bu bileşenlerin  birbirilerini destekler şekilde ilerlemeleridir.

 

Temmuz ayı,  yazı doyasıya kucaklamaya devam ediyor. Oteller, tatil köyleri, pansiyonlar, yazlık alanlar, beach club’lar, doğayla büsbütün-ferah mekanlar yaza çoktan hazır. Düzenledikleri kampanyalar, tanıtımlar ve davetler, web sitelerindeki raflarda yerlerini aldı. Dolayısıyla sesler büyük kitlelere sosyal medyanın gücüyle ulaşmaya devam ediyor. İnternet teknolojisinde kazanılan derin ivmeler doğrultusunda bilginin küresel anlamdaki yayılımı ise bu güçle doğru orantılı ilerlemekte. Bizler arama motorlarında bir ürün için satın alma öncesinde nasıl ki araştırmalara girişiyorsak, tatil öncesinde de aynı araştırmaları gerçekleştiriyor ve önemsiyoruz. Bu doğrultuda Google gibi dev arama motorları uğrak noktamız haline gelen liman halini alıyor. Artık çeşitli markalar ve işletmelerde bu anlamda bilinçlendiler. Kendilerini tanıtma yolunda emin adımlarla ilerlemekteler.

 

Eskiden dingin olan kış turizmi bile sosyal medyanın aktif kullanılırlılığı sayesinde büyük bir şekilde güç kazandı. İnsanlar sene boyunca yaşadıkları yorgunlukları evlerinden uzakta, sakin-huzurlu, uygun ve kaliteli tatil yerlerinde atmak istiyorlar. Bunun için rotalarını internete çeviriyorlar. Hummalı bir araştırma süreci böylelikle başlamış oluyor. Uygun uçak biletleri taranıyor, beğenilen oteller hakkında olumlu-olumsuz tüm yorumlar gözden geçiriliyor. Puanlandırma ölçütleri de dikkate alınarak, otel rezervasyonlarının yaptırılmasından sonra, huzurlu bir tatil süreci başlıyor. Başucu kaynağımız internet böylelikle görevini yerine getirmiş oluyor.

 

Ya tatil programlarını 2014 yazına ayarlayamayanlar?

 

Sosyal medya platformlarında soğuk içecekler, dondurmalar, deniz-kum-güneş üçlüsü, şezlong-ayak ikilisi gibi görseller saçılmaya devam ettikçe sıcaklarla boğuşmanın ne denli zor olduğu gerçeğiyle başbaşa  kalıyoruz. Instagram, facebook gibi uygulamalar içerisinde gördüğümüz tatil resimlerini ‘dislike’ yapasımız geliyor J… Yinede yanı başımızda olan mekanlar için bir şeyler yapabilmek zor olmuyor. Bu bağlamda konaklamayı es geçenler olarak haftasonu programları yapmanın dayanılmaz hafifliğini yaşayabiliyoruz.

 

Bu anlamda kollarını sıvayan ben, uzakları yakın edebilir miyim bilmiyorum ama çalışanları düşünerek yola koyuldum…. Sizler için sosyal medya denize daldım. Bakalım Twitter’da en çok hangi mekanlar favori olmuş ve fazlasıyla Hashtag(#) almış? Haftasonlarında soluklar nerede alınmış ve neler yazmış? İşte derlediklerim… Rotanız bizimle olsun.

 

Çeşme- #Marakesh - # Solemare

*#Çeşme #marakesh de kıvanç tatlıtuğ locasında oturuyor ;)

* #Cesme #Marakesh yanarken, biz ege sularında serinliyoruz.

*#Çeşme #Marakesh tüm coşkusuyla haftasonu için ideal noktamız.

*#Çeşme #Sole&Mare'den bol serinlemeli günler…

 

Şile- #Aquabeach

* #deniz#kum#sile#aquabeach güneşli bir tatil sabahı…

* #aquabeach @ Aqua Beach Party ile haftasonları daha coşkulu…

* İstanbul yorgunluğunu #aquabeach’te atıyor.

 

Riva- #Rivaplajı

*İstanbul’daki tatil cennetim #Rivaplajı

*Bu güzelliği yaşayacağım, bugünde konaklayacak, dinleneceğim. #Rivaplajı

*Haftasonu #Rivaplajı’nda hem tatil hem voleybol turnuvasında hediye yağmuru…

 

Antalya- #Laraplajı-  Kaş #Kaputaşplajı

*Yana yana hamam böceği gibi olduk. Biraz serinleyelim #Laraplajı J

*Deniz-kum-güneş ve deniz… İyi ki varsın #Laraplajı

* Vaat edilen cennetteki mavi bile #kaputaş'ınkinden iyi olamaz.

* Yanlışlıkla Maldivler'e geldik galiba...#Kaş #Kaputaşplajı

 

Ağustos sayısını da sıcacık kucaklamak dileğiyle…Sevgiyle kalın.

 

Facebook Yorumları