Riva Canal New York oluyor 25/06/2013

Başbakan Erdoğanın talimatıyla başlayan Kanal Riva...

             Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlayan Kanal Riva, bölgeyi İstanbul'un soft turizm cenneti yapacak. Proje, Berlin Brandenburg, Vicenza İtalya, Ruhr Mülheim ve Canal New York gibi İstanbul'a turist çekecek

Ömerli Barajı'ndan başlayıp 32 kilometre sonra Karadeniz'e dökülen, İstanbullular'ın hafta sonu doğa ve yeşille hasret giderdiği Riva'ya 2 milyar liralık dev bir turizm yatırımı geliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan, 15 bin kilometrelik alanı kapsayan Kanal Riva projesiyle bölgede tam bir dönüşüm sağlanacak. 5 bin kişiye de istihdam sağlanacak. Kanal İstanbul benzeri olacak proje, sanayi ve ticaretten çok turizm ile öne çıkacak. Tamamlandığında da Riva Deresi teknelerin gezindiği bir kanal haline gelecek. Projede sosyal donatı alanları, rekreasyon, gezi ve dinlenme mekânlarıyla yaşam alanları inşa edilecek. Beykoz'a turizm hareketliliği getirecek projeyle ilgili çalışmaları, Devlet Su İşleri, Beykoz ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bölgedeki sivil toplum örgütleri birlikte yürütüyor. Riva Köyü ve Çevresini Koruma-Güzelleştirme Derneği Başkanı Serdar Saruhan ve Genel Sekreter Muzaffer Ergöz ile bir araya gelerek projenin detaylarını konuştuk.

* Proje hangi aşamada?
Riva yüzlerce yıllık birikimin sonucunda oluşmuş derelerden biri. Yıllar sonra bu dere değişik nedenlerle tıkanmış. Yan derelerden gelen çökertilerle elden çıkmış. İstanbul'daki su taşkınlarıyla çok ciddi bir tehlike oluşmuş. Bu taşkınların önüne geçebilmek için Başbakanlık bir genelge yayımladı. Ancak genelgeye rağmen organizasyon bozukluğu nedeniyle, ıslah çalışmaları 15 kilometre sonra durdu.

* 15 km'de ne yapıldı peki?
Ömerli Barajı'nın 50 yıl önceki teknolojisi yenilendi ve kapaklı sisteme geçildi. Su tutma seviyesi 1.5 metre yükseltildi. Bunun için 1 milyon dolar harcandı. Burası Karadeniz'den 17 kilometre içeri girebilecek 2 metre derinlikte temiz suyun oluşacağı kullanım alanlı dereye dönüştürüldü. Ayrıca projede Riva deresinin 15'inci kilometresine çökertme havuzu yapıldı. Bu havuzun içinde pislikler toplanıp ayıklanıyor.

SOFT TURİZM MERKEZİ
* Islah çalışmasının dışında neler yapılacak? Tamamlandığında Riva'yı nasıl bir gelecek bekliyor?
Koruma ve kullanım adına buranın ekonomik yapısının oluşması gerekiyor. 8-10 kat ya da 5 yıldızlı otellerle değil daha butik tarzında düzgün turizm alanlarının yapılması planlanıyor.

* Yapılar buranın doğal yapısını bozmayacak mı peki?
Önceliğimiz bu yapıyı bozmamak. Bu amaçla turizm yatırımlarında arsanın bir bölümünde tarım seracılık yapılmasını destekleyeceğiz. Bunları yapabilmek için bir dernek oluşturduk. Burada çocuklarımızın sörf ve su kayağı yapabileceği, bisiklete binebileceği şekilde doğanın korunmasını istiyoruz. İleride Bakırköy'den teknesiyle çıkan Riva'ya kadar girebilecek.

* Her şey bittikten sonra ne kadar büyüklükte yatlar buradan geçebilecek?
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Riva'nın ağzına marina yapma projesi var. Bu tamamlanırsa burası 1.5-2 ve 12-15 metre arası direksiz motor yatların geçtiği bir yer olacak. Tıpkı Berlin Brandenburg kanal, Vicenza İtalya, Ruhr Mülheim ve Canal New York gibi.

* Bittiğinde ne kadarlık bir turizm hacmi ve istihdam yaratılır?
Tamamlandığında İstanbul için 2 milyar liralık bir katma değer yaratacak proje 5 bin kişiye istihdam sağlayacak. Turizm yatırımlarında ekoturizme özen gösterilmesi, tarımsal alanların kaybolmamasına önem veriyoruz. Kanunlar ona göre düzenlenmeli. Karadeniz kirleten bir Riva'dan ekmek yiyen bir Riva'ya dönüşüyor. Burası İstanbul'un nefes alabileceği soft turizm yapabileceği bir Beykoz olarak çıkıyor karşınıza. Bunu yapabilmek için arsa rantına girmememiz lazım.

'RİVA DERESİ BEYKOZ'A GİYDİRİLMİŞ BİR TAÇ'
Jolly Tur Onursal Başkanı Sinan Vardar, İstanbul'un son yıllarda dünya turizminde öne çıkan önemli bir destinasyon olduğunu söyledi. Şehrin turizmini daha da geliştirmek için çeşitli yatırımlar yapılması gerektiğini söyleyen Vardar, şu bilgileri verdi: "Kanal Riva'nın Beykoz ve İstanbul turizmine büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyorum. Burada yüksek katlı imara karşı düşünceyle turizm yatırımları yapılmalı. Tenis, golf gibi kitle sporlarına yönelik yatırımlar öne çıkarılmalı. Ayrıca Riva'nın sağlık turizmi açısından da önemli bir bölge olduğunu düşünüyorum. Burada kısıtlı imar verilerek çarpık yapılaşma mutlaka engellenmeli. Bunun için de yurtdışı örneklerinde olduğu gibi bir master plan yapmak şart. Doğal yapının korunması önemli. İstanbul'un nefes alacağı bir proje haline getirilmesini destekliyorum. Riva Deresi Beykoz'a giydirilmiş gerçek bir taç ve ziynet eşyası. Muazzam bir değer."

Facebook Yorumları