Riva, villa kente dönecek, ulaşım dere kenarından 17/01/2013

Riva, villa kente dönecek, ulaşım dere kenarından tekneyle yapılacak

 

Riva'da 16 bin dönüm arazinin imara açılmasıyla birlikte, fiyatlar yüzde 150 arttı. Bir anda, Galatasaray Spor Kulübü, Hülya Avşar, Alarko, Yapı Kredi Koray, Doğuş, Sabancı gibi kişi ve kuruluşlar, arsaları üzerine villa projeleri geliştirmek için kolları sıvadı. 5 yıl içinde Riva'da 20 bin yeni villanın yapılması planlanırken, proje sahipleri dere kenarlarından da yer alarak, villa sahiplerini İstanbul Boğazı'na, ev ve işyerlerine evlerinin önünden tekneye binerek gitmelerini planlıyor.

2005 yılı başında 16 bin dönümlük arazinin imara açılmasıyla birlikte, arsa fiyatlarında yüzde 150'lik artış yaşanan Riva, bir anda İstanbul'un yeni yerleşim bölgeleri arasına girmeyi başardı. İmara açılan bu bölgede, Galatasaray Spor Kulübü'nden Hülya Avşar'a, Alarko'dan Yapı Kredi Koray'a, Doğuş'tan Sabancı Grubu'na kadar bir çok kişi ve kuruluş, villa projelerini uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Bu kuruluşların önümüzdeki 5 yıl içinde Riva'da inşa edeceği villa sayısı, 20 bini buluyor.

Bölgede Riva Konakları adıyla ilk projeyi uygulamaya koyan HasYapı, inşaatları tamamlama noktasına geldi. Bölgede 24 dönüm arazisi bulunan sanatçı Hülya Avşar da, 12 villadan oluşan butik bir konut projesini uygulamaya hazırlanıyor. Konuş Yapı Sanayi şirketi'yle anlaşan Avşar, 3 milyon dolar değerindeki bu arazisi üzerinde villa projesini gerçekleştirecek.

BAHARDA BAŞLIYOR

Riva'da gerçekleştirilecek olan tüm bu villa projelerine 2006 baharından itibaren başlanılacağını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, konut inşatlarının yanı sıra Riva Deresi'de ıslah edilecek. Dere, yatların çekilmesine imkan sağlayacak konuma getirilecek dedi.

Derenin yanı sıra, önümüzdeki yaz sezonundan itibaren Riva'da bulunan plajlarda halkın kullanımına açılacağını belirten Ergül, Şu anda Karadeniz'e kıyısı bulunan bölgenin en güzel yeri Riva Deresi'dir. Biz bu dereyi ıslah edip teknelerin çekilmesini sağlayacağız. Zaten burada arsası olan büyük inşaat firmaları birde dere kenarlarından kendilerine yer alıyor. Böylece, İstanbul Boğazı'na, ev ve işyerlerine evlerinin önünden tekneye binerek, gidebilecekler dedi.

PLANLI YERLEŞİM

16 bin dönümlük arazi üzerine inşa edilecek olan villa kent projeleriyle İstanbul'a yeni bir turizm merkezi kazandırmayı amaçladıklarına dikkat çeken Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, Riva'da imara açılan arazi ve sahil kıyısı, turizm için çok elverişli bir bölge. Motor sporlarından plaj turizmine kadar her şey yapılabilir. Bölgenin en büyük özeliği ise imarlı ve planlı yapılaşması olacak. Şehir içinde ama şehir dışında bir yaşam sunacak. Bayındırlık Bakanlığı'yla yaptığımız ortak anlaşmalar çerçevesinde bu bölgenin tüm altyapı sorunlarını bu yıl içerisinde bitireceğiz. Eğer projeler başlarsa sanıyorum ki bu yılın sonuna kadar doğalgaz da bölgeye gelir. Biz istiyoruz ki Riva'daki projeler hemen başlasın. Çünkü bu projeler diğer çalışmaları da tetikleyecek dedi.

ZENGİNLER TERCİH EDECEK

İstanbul'un Karadeniz'e bakan kıyısında bulunan Riva, üst gelir grubunun yeni tercihi olmaya aday. 2006'nın başında biten otoyolla birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'yle arasındaki ulaşım süresi 15 dakikaya inen Riva, 5 yıl içerisinde 'Villa kent'e dönüşecek. Marinası, özel havaalanı, oteli, lokantaları, kafeterya ve yeni açılacak olan plajlarıyla Riva, kent stresinden kaçmak isteyen üst gelir grubu için ideal yerleşim alanları arasına girmeyi hedefliyor.

METREKARESİ 150 DOLAR

İstanbul merkezinde yer kalmaması ve insanların daha çok şehir dışındaki yeni yerleşim yerlerini tercih etmesi yeni konut projelerini şehir dışına kaydırıyor. Kurtköy ile başlayan Ataşehir ile devam eden şehir merkezinden uzak yerlerdeki yapılaşmanın son örneği Beykoz Riva'da yaşanıyor. 16 bin dönümlük bir arazinin de imara açılmasıyla birlikte yerli yatırımcıların dikkatini çeken Riva'da bugün arsaların metrekare fiyatları 150 dolardan başlıyarak, 300 dolara kadar çıkabiliyor. Bu arsaların metrekare fiyatları 2005'ten önce 30 dolarları geçmiyordu. Arsalar son bir yılda yüzde 150 prim yaptı.

Turyap Riva temsicisi Hikmet Öztürk'ün verdiği bilgiye göre, Riva'da imar izni bulunmayan dere kenarlarına bile 50 dolara varan fiyatlar isteniyor. Öztürk, Dere kenarları sadece kafeterya gezi parkları ve oyun alanları inşa edilebilir. Konut yapmak mümkün değil dedi. Bölgedeki arsalara olan talebin yanı sıra şuanda mevcut durumdaki konutlarda yatırımcılardan talep görüyor. 50 bin YTL'nin altında konutun bulunmadığı Riva'da, konut sahipleri de beklemede. Özellikle yaz ayları için butik otel ve ponsiyona dönüştürülen bu konutlarda önümüzdeki iki yıl içerisinde yüzde 100'lük fiyat artışları bekleniyor.

Riva, askeri üs olarak kullanıldı

Karadeniz kıyısında, Anadolu Feneri ile Şile arasında kalan Riva'nın tarihi bölgede Bizans öncesinde inşa edilen Riva Kalesi'yle başlıyor. Boğaz 'dan İstanbul 'a yönelecek bir saldırıyı önlemek ve bu sahil bölgesini güvenlik altına almak amacıyla inşa edildiği söylenen Riva Kalesi, bugün harabeye dönmüş durumda. Tarihi Bizans öncesine uzanan Riva 'nın bu yüzyıl başında nüfusunun çoğunluğunu da Rum'lar oluşturuyordu. 1'inci Dünya Savaşı sırasında boşaltılan bölgeye daha sonraları Karadeniz 'den gelen göçmenler yerleşti. Bizans ve Osmanlı zamanında askeri üs olarak kullanılan Riva bu Karadenizli göçmenlerle bir balıkçı kasabası haline geldi.

TOKİ'yle villa yapacak Galatasaray kurtulacak

Riva'daki arazilerin 2005 yılının başında imara açılması en çok Galatasaray'a yaradı. Galatasaray'ın tapulu malı olan Riva'daki 1 milyon 175 bin metrekarelik arazinin değeri kulübün tüm borçlarını kapatacak duruma geldi. Arsanın kat karşılığı olarak satılması halinde kasaya en az 120 milyon dolar girmesi hedefleniyor. Riva'nın en güzel arazisi olarak gösterilen alana bugünkü imar düzenlemesine göre toplam 235 bin metrekare inşaat alanına villa projesi planlanıyor. Bir başka değişle 235 metrekarelik bin adet villa inşaa edilebicek. Riva'daki araziyi en iyi şekilde değerlendirebilmek için bir komisyon kuran Galatasaray, bölgede yapılması planlanan villa projesi için TOKİ (Toplu Konut İdaresi) ile prensip anlaşmasına vardı. Galatasaray Kulübü Mali İşler Sorumlusu Refik Arkan, Yönetimdeki yetkililerle birlikte bu arsayı değerlendirmek için bir komisyon kurduk. Komisyon çalışmalarını tamamladı ve bu bölge için TOKİ ile prensipte anlaştık. 1000 villalık bir proje hazırlayacağız. Ancak bu bölgenin nasıl değerlendirileceğine Nisan ayındaki genel kuruldan sonra yeni yönetim karar verecek. Biz sadece proje hazırlayıp yeni yönetime sunacağız dedi. Bugünkü fiyatlarla villaların en az 300 bin dolardan satılacağı hesaplanıyor. Galatasaray bu arsayı müteahhit firmayla anlaşma yaparsa en az yüzde 40, en fazla yüzde 50'lik bir pay alacak. Böylece 300 milyon dolarlık toplam satış bedeli üzerinden kulübün kasasına 120 ile 150 milyon dolar arasında para girmesi mümkün olacak.

Facebook Yorumları