Sosyal Durum

Anadolu Yakası'nın yeni gözdesi "Riva"


Gün geçtikçe yoğunlaşan İstanbul hayatında, Anadolu yakasında yeni bir yerleşim merkezi kuruluyor.

Yeni yapılan ve Kavacık-Riva bağlantı yolu ile İkinci boğaz köprüsüne 15 dakikalık bir sürede ulaşılma imkanı olan Riva, doğal güzellikleri ve şehir yoğunluğunun hem çok dışında, hem de yakınlığı ile şehir içinde olma özelliklerini birarada toplamaktadır. Yeniden düzenlenen imar planı ile, iki katlı villaların dışında bir yapılaşmaya müsaade edilmeyen bu istisna bölge, tabiat ve denizin buluştuğu konumu ile İstanbul'luların özlemini çektiği bir belde haline gelmektedir.İstanbul'un Avrupa yakasındaki, Kemer Country ve Zekeriyaköy'ün Anadolu yakasındaki tek alternatifi olan RİVA'da yeni imar planı çerçevesinde yapılaşma başlamış olup,bu alternatif yaşantıya öncülük eden ilk gurup,Riva Konakları projesi olmuştur.

Tüm İstanbul'luların korkulu rüyası haline dönüşen deprem beklentisinde, Riva bölgesi alternatif olarak burada yaşamayı düşünenlere bir nebze de olsa bir rahatlık sağlamaktadır. Yenilenen deprem şartnamelerine göre inşa edilen iki katlı villalarda İstanbul'lular bu korkudan uzak bir yaşamı seçmek için bölgeye oldukça yoğun ilgi göstermektedir.

Bölgenin ilk profosyonel yapılaşması, Mimar Ertem Ertunga'nın projelendirdiği, 132 adet müstakil villadan ve 8.000 metrekare üzerine inşaedilen sosyal tesisten oluşan Riva Konakları Projesi olmuştur. Proje 165.000 metrekare toplam arazi üzerindedir. Yapımı halen devam etmekte olan projede, 132 villanın yanı sıra,açık ve kapalı 5 adet yüzme havuzu,4 adet tenis kortu,açık ve kapalı restaurantlar, 3.600 metrekarelik kapalı alanlı sosyal tesis bulunmaktadır.

Sosyal tesis içerisinde cafe bar, dinlenme salonları, fitness center, çok amaçlı sinema salonu restaurant, kapalı yüzme havuzu, bowling salonu, squash, bilardo masaları bulunmaktadır.Riva Konaklarının sakinleri, dere kenarında sitemiz için satın alınan yaklaşık 4.000 metrekarelik arsamızda,çeşitli su sporları yapabilecek, tekneler için çekek yerine teknelerini bırakabilecek ve dere kenarında çeşitli sosyal aktivitelerde bulunabileceklerdir."Riva' da bir ilk daha.."

Projenin en önemli özelliği, mevcut tüm villalarının, toprak enerjisi ile ısıtılacak olmasıdır. Türkiye de toplu olarak uygulanacak olan bu ilk projede, vilların ısıtılması, her bir villanın bahçesine açılacak olan iki adet kuyu ve bir ısı pompası aracılığı ile da bir işoldukça ekonomik bir şekilde çözümlenecektir .Projede bulunan 400 ve 350 metrekarelik villalar, bu ısınma şekli ile alternatif ısınma sistemlerine göre beşte birlik bir gider ile ısıtılacaktır.

Riva konakları projesinden sonra yeni bir çok proje hayat geçirilmiştir.


Bunlardan bazıları;

Alkent Riva Projesi, Büyükşehir Riva Projesi, Galatasaray A.Ş. Riva Projesi, Çakıl Villa Park Projesi, Village Park Country Resort, TFF Spor Kompleksi,YKB Riva Projesi.