Tahlisiye

 

 
Riva birinci koyu sahilinin arka yamacında kurulmuş, yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip olan Tahlisiye Binası (Gemi onarım ve bakım yeri) eski zamanlarda Riva Kalesi'ni elinde bulunduran Cenevizlililerin donanmasına ait gemilerini onardıkları ve konakladıkları ender tarihi binalardan biridir.
 
Yaklaşık bir dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan, etrafı yığma taş duvarlarla çevrili, içerisinde bir adet yatakhane ve yemekhane olduğu tahmin edilen konaklama binası ile 3 adet tamirhane ve 1 adet gözetleme kulesi bulunur. Yapılan araştırmalarda gemilerin kalın çelik halatlarla tahlisyeye çekildiği, gerekli onarım yapılana kadar mürettebatın burada konakladığı ve daha sonra onarılan geminin tekrar denize indirildiği rivayet edilmektedir. Gözetleme Kulesi'nin kapalı olan surlarının içerisinde ne olduğu halen gizemini korumaktadır.
 
Konaklama binasının alt katı olası saldırılara ve taaruza karşı savunma amacıyla sığınak ve siper olarak kullanıldığı öğrenilmiştir. Günümüze kadar ayakta durmayı başaran bir eşi daha olmayan bu şaheserin mutlaka ziyaret edilmesi gerekmektedir.